Tüm Seviyeler A1-C2 Almanca ve İleri Seviye Almanca

Öğrenciler için Almanca dersleri :

Özellikle Almanca altyapı ile eğitim veren Özel Okul ve Pilot okul kapsamındaki liselerin öğrencilerine ders desteği sağlıyorum.

Matura ve Abitur sınavlar için iyi bir altyapı ve bilgi birikimi oluşturmak için dile C1 seviyesinde hakim olmak gerekir. Bazı durumlarda B2 seviyesi ( B2-C1 yani DSD II ) yeter şart olarak, yurtdışı yükseköğretim programlarına girişlerde kabul görmektedir.

Almanca altyapılı Özel Okul ve Pilot Liselerde okutulan Almanca Hazırlık sınıfları yoğun Almanca dil eğitiminin gerçek anlamda başlangıç aşamasıdır.

Velilerin bu süreçte öğrencileri iyi gözlemlemesi ve günlük öğrenilenleri uzaktan da olsa takip etmesi gerekir. Bu dönemde zengin bir kelime dağarcığı oluşturmak amacıyla öğrencilere bol bol kelime ezberlenmek üzere verilir, bu uzun zahmetli ve sonsuz tekrar gerektiren süreçten çabuk kopan öğrenciler, daha sonra bedelini önce dil ve edebiyat derslerinde, daha sonra da yabancı dilde anlatılan matematik, fizik, biyoloji, kimya, psikoloji, felsefe vb. derslerde oldukça ağır öderler. Derslerden kopmalar, dolayısıyla düşük düzeyde ders katılımı ve dersi anlama, bunları da düşük notlar takip eder.

Deneyim ve gözlemlerimize dayalı olarak :  

Yukarıda bahsedilen Özel Okullar ve  Pilot Liseleri 4 + 4 + 4 ( ilk + orta + lise ) sistemine geçiş ile ortaokul bölümlerini tümden kapatmak zorunda kalmıştır.

Böylece eski sistemde ilkokul 5. Sınıf ardından 7 veya 8 yıla yayılı olan dil eğitiminin 5 yıla sıkıştırılması okullarda öğrenme/ öğretme hızının artmasına ve öğrenme ve takip zorluklarına sebep olmaktadır.                                                               

1 yıl Hazırlık + 3 yıl Ortaokul + 3 yıl Lise = 7 yıl

 Yerine

 1 yıl Hazırlık + 4 yıl Lise = 5 yıl

 

 

 

2 yıl Hazırlık + 3 yıl Ortaokul + 3 yıl Lise = 8 yıl

1 yıl Hazırlık + 3 yıl Ortaokul + 4 yıl Lise = 8 yıl

 Yerine

 1 yıl Hazırlık + 4 yıl Lise = 5 yıl

Dolayısı ile 7 - 8 yıldan 5 yıla düşen bu süreç öğrencilerin daha hızlı öğrenmelerini gerektirmekte ancak tempoyu düşürdükleri anda kopmalara ve takip zorluklarına sebep olmaktadır.

 

Bu yüzden veli olarak Almanca Hazırlık sınıflarını hafife almak, liseye yerleşmeden önce zorlu bir sınav sürecinden geçen öğrenciyi hazırlık sınıfında kendi haline takipsiz bırakmak çok hatalı bir tutum olur.

Unutmayın Almanca Hazırlık Sınıfı yabancı dili öğrenebilmek için geleceğe yatırım yapılan en önemli sınıftır !!!

 

Hazırlık sınıfları için oldukça yüklü bir program izliyorum. Detayları şöyle :

Kelime hazinesi geliştirmeye yönelik sözcük ve imla çalışması, dilbilgisi konularının anlatılması, karşılıklı soru-cevap ile katılım sağlama, dilbilgisi örneklerinin çözümlenmesi ve öğrencinin algı düzeyinin ölçülmesi, kısa metin, hikaye vb. okunması ve özet çıkarılıp anlattırılması, anlaşılmayan bölümlerin tekrar edilmesi, kişiye özel ödev ve ödev kontrolü

 

Almanca Ders Seviyeleri :

 Almanca A1 dersi - Almanca  A2 dersi – Almanca B1 dersi – Almanca B2 dersi – Almanca C1 dersi – Almanca C2 dersi

Almanca DSD I  dersi ve Almanca DSD II dersi ( DSD 1 und DSD 2 Deutsche Sprachdiplom) dil sertifika sınavlarına hazırlık   

Goethe Enstitüsü  sertifika sınavlarına yönelik dersler ve ÖSD sertifika sınavına hazırlık

Tüm seviyeler için Almanca okuma anlama dersleri/ Almanca yazma dersleri / Almanca konuşma dersleri / Almanca dinleme anlama dersleri

Almanca edebi içerik inceleme ve kitap okuma 

Süperders e-bülten üyeliği

E-posta ile güncel süperders fırsatları hakkında bilgilendirileceğim ücretsiz e-bültenine abone olmak istiyorum